Kürek

Kürek Çekme: Teknik ve İpuçları, Güvende Kalmak, Kalkış ve Toparlanma

Eğlence amaçlı kürek çekme, dilediğiniz kadar basit veya teknik olabilir,  temel bilgiler çok kısa sürede kolayca öğrenilebilir. Başlamak için temel tekniklerimizi ve ipuçlarımızı takip edin veya başlangıç kursları düzenleyen size temel teknikleri öğretecek ve kötü alışkanlıkların oluşmasını önlemeye yardımcı olacak yerel  Kürek Kulübünüzle iletişime geçin. Genel olarak vuruşlarınız verimli, dengeli ve pürüzsüz olmalı, güçten çok tekniğe odaklanmalısınız.

‘Kürek çekme’, tüm tekne türlerini ve teknikleri içeren genel bir terim olarak kullanılır. Ancak ‘Kürek çekme’nin aslında bir kişinin tek bir kürek üzerinde iki elini kullandığı ve bir çift küreğin kullanılmasını gerektirdiğini not etmeliyiz. Kaydıraklı koltukta kürek çekme tekniğini kullanan ‘Sculling’ tekneleridir. Bu tür kürek çekmede yeni olanlarınız, muhtemelen kayar koltuk ve geçiş yumuşatma ya da bıçaklarınıza aşina olmayacaklardır:

Kaydırak Koltuk Kürek

Kayar koltuk, tekneyi ileriye doğru itmek için bacaklarınızı kullanmanızı sağlar.

Bıçaklarınızı Yumuşatmak

Tüylenme, vuruşun sonunda kürek kanatlarını sudan salıverirken düz dönüş ve yakalamadan hemen önce tekrar suya geri koyduğunuz dikey dönüş. Geçiş yumuşatma, bıçakların sudan çıkarılmasını kolaylaştırır, toparlanma sırasındaki rüzgar direncini azaltır ve dalgalı suda kürek çekmeyi kolaylaştırır. Kürek çekmeyi öğreniyorsanız, mümkün olduğunca erken bıçak yumuşatmaya çalışın, kısa sürede doğal bir içgüdü haline gelir.

Temel Teknik

Her vuruşun hareketi, birbirine akan dört parçadan oluşur. Bunlar yakalama, yönlendirme, bitirme ve kurtarmadır:

Yakalama: Her vuruşun başlangıcında ve küreğinizi suya koyduğunuz andır. Bacaklarınız kaval kemiğiniz dikey olacak şekilde yukarı çekilmeli ve kürekleriniz (kürekler) öne bakacak şekilde teknenin kıç tarafına doğru konumlanmalısınız. Bıçaklar, çekmeye hazır bıçaklar ile minimum sıçratma ile suya girmelidir.

Sürüş: Bacaklarınızla itmeye başladığınızda, vuruşun sürüşüne giriyorsunuz. Buradaki işin çoğunu bacaklar yapıyor olmalı, kollar gevşemiş ve sırt hala düz ve öne doğru eğilmiş durumda.

Çekme: Sürüş aşamasının sonuna yaklaşıldığında vücut geriye doğru sallanır ve vuruşu sürdürmek için kollarınızı çekmeye başlarsınız. Bacak, kol ve sırt çekişlerinizi birlikte bitirmeyi hedeflemelisiniz. Bacaklarınız düz, kollarınız içeri çekilmiş ve sırtınız düz ve hafifçe geriye yaslanmış olmalıdır.

İyileşme: Tüm süreç tekrarlanır, her hareket bir sonrakine akar ve başka bir vuruş oluşturur. Bıçakları kaldırmak için ellerinizi bırakın, tüy düz, ardından tekrar başlamak için tahrik hareketlerini tersine çevirin: kolu vücuttan uzağa doğru itin, sırtınızı dikey konuma getirin ve tamamlandığında bacaklarınızın dizlerinizi kaldırarak sizi geri çekmesine izin verin . Son olarak bıçakları dikey olarak yakalamaya hazır hale getirin.

İpuçları

Kayma

Tekniğinizi geliştirirken ve özellikle rekreasyonel ve gezici kürek çekmenizi geliştirmek isteyenler için Glide yapmayı unutmayın! Teknenizin toparlanma aşamasında süzülmesine izin vererek kulaç verimliliğinizi artıracağınızı göreceksiniz. İyileşmenizi sorunsuz tutun ve yakalamadan önce biraz duraklamayı deneyin; kısa süre sonra kendinizi daha az çabayla daha uzun süre kürek çekerken bulacaksınız.

Nereye Gittiğinize Bakmayı Unutmayın!

Açık sularda bile kürek çekerken, tekneniz tüm şamandıralara, yüzen molozlara, diğer teknelere vb. Rotanızı düz tutmaya yardımcı olmak için tekne dümen suyunuzu (teknenizin arkasındaki karışık su izi) ve doğrudan arkanızdaki sabit nesneleri kullanın. Kıyı boyunca maceraya atılırsanız, düz bir rotada kalmak için kıç tarafına monte edilmiş sabit bir pusulaya ihtiyacınız olacaktır.Aksesaur olarak teknenin kıç tarafına monte olan dikiz aynasıda rahatlıkla kullanılabilir.

Sabit Hız

Teknenin direncinin hızdan çok daha yüksek bir oranda artması nedeniyle, daha hızlı kürek çekmenin giderek daha fazla çaba gerektireceğini ve hız kazancının giderek azaldığını göreceksiniz. Eğlence amaçlı kürek çekme ve gezinti için, ortalama hızınıza mümkün olduğunca yakın sabit bir hızda kürek çekmeyi hedefleyin; bu, eforunuzu azaltacak ve menzilinizi artıracaktır.

Eğitim

Fitness ve antrenman amaçlı kısa süreler boyunca daha hızlı kürek çekmek  isteyeceksiniz. Burada hız ile artan direnç, kas gücünü artırmak, kalori yakmak ve düzenli egzersiz kilo kaybı ile daha büyük bir direnç sağlamak için iyi çalışır. Yerel kürek kulübünüz ve antrenörlerinizden  gerekli tüm yardım ve tavsiyeleri sağlayabilir.

Öğrenmeye Odaklanmak

Kürek çekme tekniğinizi öğrenirken veya geliştirirken, vuruşun herhangi bir yönüne sadece o yönü tekrarlayarak konsantre olabilirsiniz, yani sırtınızı ve kollarınızı düz tutarak bacak tekniğinize odaklanabilir ve sadece bacaklarınızla iterek veya tam tersi şekilde kürek çekebilirsiniz. Kürek çekerken kısa sürelerle odaklanmayı kullanarak, genel kürek çekme tekniğinizi ve verimliliğinizi hızla geliştirebilirsiniz.

Güvende kalmak

Su ile ilgili herhangi bir rekreasyonel aktivitede güvenlik bir zorunluluktur. Nihayetinde kendi güvenliğinizden siz sorumlusunuz ve suyun tadını çıkarmaya devam ettiğinizden emin olmak için kendi güvenlik rutinlerinizi geliştirmelisiniz. Aşağıda, her kürekçinin güvenlik rutinine dahil edilmesi gereken bazı noktaların kısa bir önerisi yer almaktadır:

Teçhizat

Teknenizi, kürekleri, fırlatma ve koltuk halatlarını, balyaları, çapayı vb. düzenli olarak kontrol edin ve bakımını yapın.

Tek başına veya açık suda kürek çekerken her zaman yüzdürme ceketi ve bol miktarda sıcak tutan giysi alın.

Acil bir durumda konumunuzu belirleme araçlarına sahip olun (harita, çizelgeler, GPS, pusula), nereden geldiğinizi, nerede olduğunuzu ve nereye gittiğinizi bilin, özellikle açık veya bilmediğiniz sularda kürek çekerken.

Acil bir durumda kullanmak için uygun sinyal ekipmanına sahip olduğunuzdan emin olun; korunaklı sularda ve nehirlerde basit kol işaretleri, düdük ve el feneri; açık su için işaret fişekleri, VHF telsizler ve EPIRB (radyo işaretlerini gösteren acil durum konumu).

Çevre

Rotanızı planlayın ve sorumlu bir kişinin nerede olduğunuzu ve ne zaman geri dönmeniz gerektiğini bildiğinden emin olun. Beklenmedik durumlara karşı mümkünse dinlenme alanlarını ve alternatif durma noktalarını not edin.

Her zaman hava durumunu ve gelgitleri kontrol edin. Kürek çekmeyi gelgit veya rüzgar arkasında (hangisi daha güçlüyse) olacak şekilde bitirmeyi planlayın. Kuvvetli rüzgarların tekneyi rotasından çıkarabileceğini ve gelgitlerle birleşerek beklenmedik dalgalı ve zor koşullar yaratabileceğini unutmayın.

Asla rahatsız olduğunuz koşullarda kürek çekmeyin. Teknenizde deneyim ve aşinalık kazandıkça, artan koşullar aralığında doğal olarak daha rahat olacaksınız, bu aşamalı bir süreçtir ve her zaman sınırlarınızın farkında olmalısınız.

Alacakaranlıkta ve karanlıkta kürek çekmekten kaçının.

Emniyet

Mümkün olduğunca  alabora kurtarma ve çekme alıştırmaları yapın.

Beklenmeyen için plan yapın; ekipman arızaları, kişisel yaralanma, başkalarına yardım etme vb.

Her zaman içme suyu alın: dehidrasyon kas çıkışını, konsantrasyonu ve reaksiyon sürelerini azaltır.

Kürek çekerken her zaman sorumlu olun ve diğer teknelerin ve vahşi yaşamın farkında olun! Tüm suların Davranış Kuralları vardır ve yerel Yönetmelik ve Kurallara tabidir. Bunlara uyduğunuzdan emin olmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Kullanışlı bağlantılar

Coastal Amature Kürek Derneği – Kürek Çekmede Güvenlik

Başlatma ve Kurtarma

Kayığınızı ,bordunuzu kullandığınıza bağlı olarak, suya indirme ve mobilite için çeşitli seçenekler vardır:

Römork

Kayığınız için uygun bir yol römorkuyla hemen hemen her yere indirilebilir, kurtarılabilir ve çekilebilir. Römorkun tipine bağlı olarak, tekne ve treyler için çekilen ağırlık (brüt ağırlık) 250 kg’dan az olmalıdır, böylece en küçük arabalar bile kullanılabilir. İki tekneniz varsa, bir tekne rafı takıldığında her iki tekneyi de tek bir römorkta taşıyabilirsiniz, böylece gruplar halinde tur yapma potansiyelini açarken depolama ayak izinizi azaltırsınız.

Avrupalılar, teknenin römork üzerine çekilmesine izin veren bir dizi döner makara tarafından desteklenen makaralı römorkları tercih etme eğilimindedir. Atlantik’in karşısında Amerikalı ve Kanadalı dostlarımız tekneyi desteklemek için ranza adı verilen yastıklı tahtalar kullanmayı tercih ediyor. Yataklı treylerler, teknenin üzerinde yüzebilmesi için treylerin suya daldırılmasını gerektirir, ancak Makaralı treylerlerin ıslanmasına gerek yoktur, bu da treyler ve yatak korozyonunu azaltır.